Koncentracja

Koncentracja to proces, który umożliwia nam skupienie naszej uwagi na konkretnym działaniu czy myśli. Jest to kluczowy element funkcjonowania człowieka w życiu codziennym, pracy, szkole czy sporcie.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów uwagi, którą wykorzystujemy w zależności od tego czy musimy się skoncentrować na wykonaniu rzutu karnego, odrobieniu pracy domowej, wykonaniu ćwiczenia na siłowni czy zadania powierzonego nam w pracy.

Natalia Gejcyg - psycholog sportu żyrardów

Typy koncentracji to:

✅️ Uwaga szeroka – wewnętrzna- występuje gdy osoba koncentruje się na procesach wewnętrznych takich jak myśli czy uczucia

✅️ Uwaga szeroka – zewnętrzna- to koncentrowanie się na bodźcach z otoczenia

✅️ Uwaga wąska – wewnętrzna- to skupianie się na jednej konkretnej myśli

✅️ Uwaga wąska – zewnętrzna- to skupienie uwagi na określonym obiekcie z otoczenia

Praca nad koncentracją wymaga systematyczności i cierpliwości. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać możemy wprowadzać różnorodny trening skupienia uwagi. W przypadku sportowców częstym zabiegiem jest wprowadzanie tak zwanych rozpraszaczy w postaci np. muzyki podczas wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Pozwala to na tworzenie pozorowanych warunków, których zawodnicy doświadczają podczas zawodów.
Ważnymi elementami pracy nad utrzymywaniem uwagi są również łamigłówki czy gry planszowe.
Ponadto istotne jest również ćwiczenie tak zwanego „przełączania się” pomiędzy wszystkimi typami koncentracji tak aby w jak najszybszy i efektywny sposób dostosowywać się do sytuacji i zadań.

Natalia Gejcyg – psycholog sportu – Centrum Zdrowia Chmielna – Żyrardów

https://www.youtube.com/watch?si=AsHUM0Dga0mQFE6Q&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2vdSde8LKVGquJ283deQitYGDe3JKMDXfc6Cb9woPXt2v1xl8TC0Of0gE_aem_ZmFrZWR1bW15MTZieXRlcw&v=eOJteg3Bzvo&feature=youtu.be

Zapraszamy na konsultacje:)