Odnowa biologiczna to integralna część procesu treningowego.

Bez odpowiedniej regeneracji progres treningowy jest mniejszy lub nie ma go wcale nawet pomimo intensywnej pracy jaką wykonujemy. W skrajnych przypadkach może pojawić się nawet przetrenowanie.

Pamiętajmy też, że sam trening to planowe, metodyczne „uszkadzanie” włókien mięśniowych i wprowadzanie organizmu w stres aby później odbudować zasoby energetyczne z nadwyżką a mięśnie wzmocnić powyżej poziomu wyjściowego.

Aby te procesy były zbilansowane musimy pamiętać o wszelkich zaleceniach wpływających na optymalne funkcjonowanie naszej fizjologii i działanie mechanizmów regeneracyjnych a są to oczywiście prawidłowe odżywianie, nawodnienie i sen.

Na szczęście możemy też korzystać z wielu sprzętów, które potrafią w skuteczny sposób przyspieszać wyżej opisane procesy czyli wspierać cały proces treningowy.

W naszym Centrum Zdrowia Chmielna w Żyrardowie mamy do dyspozycji mankiety do presoterapii.

Jest to urządzenie, w które wkładamy nogi a następnie po uruchomieniu odpowiedniego programu oraz siły ucisku poddać się zabiegowi, który polega na mechanicznym przepychaniu metabolitów od dołu kończyn do góry w kierunku węzłów limfatycznych w pachwinach.

Umożliwia to 6-komorowy system sekwencyjnie zaciskający się i rozluźniający wokół naszych nóg podobnie jak mankiet ciśnieniomierza.

Nasi trenerzy oraz podopieczni regularnie korzystają z tego urządzenia. 30-minutowy program wystarczy aby po ciężkim dniu pracy osoby, które przebywają długo w jednostajnych pozycjach lub intensywnie trenują, poczuły efekt lekkości i wyraźną poprawę jeśli chodzi o uczucie zmęczenia mięśni nóg.

Systemy do presoterapii z powodzeniem używane są na całym świecie przez sportowców najwyższej klasy, którzy bardzo chwalą efekty tego zabiegu.

Presoterapia może być wykonywana jako uzupełnienie treningu po jego zakończeniu lub niezależnie w dni wolne-regeneracyjne.

Poniżej przytoczymy kilka wyników badań skuteczności tego zabiegu z naukowej literatury:

„30-minutowe zabiegi z użyciem kompresji zwiększają przepływ krwi w kończynach dolnych – kompresja stanowi realną opcję w eliminowaniu uszkodzeń mięśni wywołanych treningiem” – Jurnal of Athletic Trainig , 2016

„Przerywana kompresja pneumatyczna znacznie obniża stężenie mleczanu we krwi w porównaniu z regeneracją pasywną” – Jurnal of Athletic Enhancement, 2013

Jak widzicie nasze subiektywne odczucia pokrywają się z wynikami badań naukowych.

Zachęcamy abyście sprawdzili to sami!

Odezwijcie się do nas a my dobierzemy Wam optymalny system treningowy obejmujący zarówno ćwiczenia jak i regenerację.

Do zobaczenia w Centrum Zdrowia Chmielna.