Starość – stan będący efektem starzenia się, ostatni okres życia u ludzi. Starość ma przede wszystkim wymiar biologiczny (fizjologiczny), lecz także poznawczy, emocjonalny i społeczny. Taką definicję starości znajdziecie w wyszukiwarce googla. Jak widzicie jest to pojęcie bardzo szerokie i wielowymiarowe. Nawet rozpatrując sam wymiar fizjologiczny doskonale wiemy, że wiek kalendarzowy i metaboliczny to zupełnie dwie różne sytuacje.
Pesel oczywiście jest nieubłagany i licznik bije każdemu w tym samym tempie ale konsekwencje tych zmian są już dla każdego zupełnie inne. Poza wszelkimi wątpliwościami jest fakt, że odpowiednie nawodnienie, prawidłowa ilość snu, regularna aktywność fizyczna i umiejętność radzenia sobie ze stresem ( a nie brak stresu…bo to niemożliwe) sprawiają, że nasz organizm czuje się o kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat mniej. Jestem przekonany, że każdy z nas zna młode osoby, które zarówno mentalnie jak i fizycznie sprawiają wrażenie sędziwych staruszków i wynika to z ich sposobu myślenia, zachowań społecznych, chęci brania udziału w aktywnościach życiowych, sposobu poruszania, stanu zdrowia i formy fizycznej. Z drugiej strony jestem przekonany, że potrafimy bez trudu wspomnieć lub wskazać osoby, które są już w wieku powszechnie uważanym za zaawansowany natomiast tryskają energią, są pełni pomysłów i otwartości na wiele inicjatyw a jeśli chodzi o formę fizyczną to ruszają się dziarsko, uprawiają sporty, jeżdżą na narty i nie stronią od innych aktywności.
Kto więc jest stary, a kto młody?
Znane powiedzenie mówi, że mamy tyle lat na ile się czujemy. Można to jeszcze rozwinąć o stwierdzenie, że mamy tyle lat na ile czuje się nasz organizm i co ważne zdecydowanie mamy na te procesy ogromny wpływ i tu realnie jesteśmy kowalem swojego losu.
Nie będziemy teraz zgłębiać procesów fizjologicznych jakie zachodzą w naszym organizmie i które jesteśmy w stanie zwalniać a które przyspieszać ale zapewniam Was, że my trenerzy doskonale się w tych kwestiach orientujemy. Osobiście uważam, że wydłużenie życia a przede wszystkim podniesienie jego jakości i spowolnianie procesów starzenia powinno być absolutnie najczęstszym i najważniejszym powodem podejmowania współpracy podopiecznego z trenerem personalnym.
Niemal cały cywilizowany świat staje w obliczu sytuacji gdzie społeczeństwo się starzeje, długość życia się wydłuża a jednocześnie ludzie stają się co raz bardziej świadomi i zamożni. Z pewnością będą dążyć do poprawienia jakości życia aby korzystać z owoców swojej pracy i osiągniętego dobrobytu najdłużej jak to możliwe.
Podsumowanie
Krótko i zwięźle, na dbanie o zdrowie nigdy nie jest za późno, zmienia się z czasem jedynie punkt wyjścia z jakiego startujemy i oczekiwania jakie możemy sobie postawić. Warto jednak zacząć treningi już dziś.