Kontuzje to nieodzowna część życia sportowca w każdym wieku, w każdej dyscyplinie i na każdym etapie jej zaawansowania.

Jak radzić sobie z nimi od strony mentalnej?

Czy w ogóle kontuzja może mieć swoją pozytywną stronę?

Możemy się dzięki niej czegoś nauczyć?

Jak najbardziej!

Należy jednak pamiętać, że każdy sportowiec w obliczu kontuzji może cechować się zupełnie innymi zachowaniami.

U osób bardzo emocjonalnie podchodzących do tego typu zdarzeń może wystąpić:

🚨 frustracja

🚨złość

🚨 płacz

🚨agresja

🚨ciągłe napięcie

🚨poczucie niesprawiedliwości

Istnieją również osoby, które w sytuacji wystąpienia kontuzji będą ją traktować bardzo zadaniowo, trzymając się schematu:

✔️wystąpienie kontuzji

✔️rehabilitacja

✔️powrót do startów

Tego typu osoby podczas rekonwalescencji nie skupiają się w tak dużej mierze na swoich emocjach, a właśnie na zadaniu, które muszą wykonać.

Możemy mieć także do czynienia z osobami, które pomimo skupienia na rehabilitacji będą bardzo mocno przeżywać sam uraz, moment jego wystąpienia oraz jego konsekwencje.

Nie ważne z którym typem sportowca mamy do czynienia, istotne na etapie rehabilitacji jest wsparcie mentalne.

Podczas kontuzji sportowiec wraz z psychologiem sportu skupia się w głównej mierze na stawianiu sobie nowych, możliwych do zrealizowania celów, które pomogą zawodnikowi/zawodniczce uporządkować poszczególne etapy powrotu do sportu.

Ponadto podczas takiej współpracy zawodnicy uczą się wykorzystywać różnego rodzaju techniki relaksacyjne w celu zniwelowania napięcia związanego z kontuzją i przerwą w treningach.

W okresie rehabilitacji bardzo ważne dla sportowców jest wsparcie najbliższych. Zwłaszcza w przypadku wystąpienia kontuzji u dzieci czy młodzieży warto zwrócić uwagę na rolę rodziców/opiekunów w procesie powrotu do sportu.

Psycholog sportu może bowiem pomóc nie tylko samemu zawodnikowi ale również jego najbliższym, nauczyć się jak reagować i jak pomóc zawodnikowi w jak najłagodniejszym przejściu przez proces rehabilitacji.

Ponadto współpraca z psychologiem sportu może mieć równie duże znaczenie już po procesie rehabilitacji. Często zawodnicy wracający do współzawodnictwa po kontuzji borykają się z obniżonym poczuciem pewności siebie związanym z przerwą w treningach jak i również z lękiem przed wystąpieniem kolejnego urazu. W tego typu przypadkach praca z psychologiem sportu opiera się w głównej mierze na pracy związanej z mocnymi stronami zawodnika oraz niwelowaniem obaw sportowca przed wystąpieniem kolejnej kontuzji.

W Centrum Zdrowia Chmielna wsparcia w tego typu sytuacjach udzieli Wam nasza psycholog sportu – Natalia Gejcyg👍

Zapraszamy🙂

Natalia Gejcyg wsparcie mentalne sportowców w Żyrardowie (youtube.com)