W rozumieniu ogólnym, motywacja to nic innego jak stan gotowości do podjęcia się określonego zachowania czy działania aby osiągnąć zamierzony cel🎯

W kontekście sportu, jest to nieco inny rodzaj gotowości do wytężonej pracy i wysiłku związanego właśnie z aktywnością fizyczną.

Często jest to gotowość do podjęcia pewnych działań pomimo bólu, kontuzji czy zmęczenia. Jest ona niewątpliwie podstawą osiąganych przez sportowców wyników.

Motywację możemy podzielić na dwa rodzaje: wewnętrzną i zewnętrzną.
Motywacje zewnętrzną możemy rozpoznać wtedy gdy podejmujemy się pewnych aktywności w celu otrzymania nagrody. Nagrodą tą może być medal, puchar, pieniądze czy po prostu pochwała innych.
Z motywacją wewnętrzną mamy natomiast do czynienia w momencie gdy podejmowane przez nas działania są wynikiem naszych wewnętrznych potrzeb, wartości, przekonań czy celów, które sobie założyliśmy, a nie zewnętrznych bodźców takich jak nagrody.

Jednak czy motywacja jest istotnym elementem jedynie w życiu sportowców?

Absolutnie nie‼️

Towarzyszy nam przecież każdego dnia m.in.: podczas obowiązków domowych czy szkolnych, wykonywania aktywności fizycznych, w trakcie rehabilitacji czy podczas utrzymywania diety.

Często zadajemy sobie pytanie, czy mogę zrobić coś aby moja motywacja do działania była większa? Oczywiście! Praca nad motywacją pozwala na osiąganie jeszcze lepszych wyników.

Poniżej kilka aspektów istotnych w pracy nad motywacją:

✅️ rozpoznanie motywacji, którą kierujemy się podczas podejmowanych działań

✅️ formułowanie celów dostosowanych do wieku i możliwości

✅️ postępowanie metodą małych kroków, rozpoczynając od celów łatwiejszych do osiągnięcia

✅️ monitorowanie swoich postępów w sposób który umożliwia wzmacnianie naszej motywacji

Nieodzownym elementem pracy nad motywacją są również kryzysy motywacyjne, które dopadają każdego z nas. Podczas wystąpienia kryzysu bardzo ważnym elementem próby pozbycia się go jest praca nad naszymi wymówkami oraz korzyściami, których będziemy mogli doświadczyć po podjęciu się określonej aktywności.

Zapraszam do współpracy z naszą psycholog sportu – Natalią Gejcyg oczywiście w Centrum Zdrowia Chmielna w Żyrardowie🙂